Monday, December 2, 2013

Joki par inženieriem

Atļaušos netulkot, lai kaut ko nesabojātu:
Three engineers and three mathematicians are on a train going to a conference. The mathematicians each bought a ticket. The Engineers have one between them. As the conductor starts through the train car, the engineers all rush off and jump into the small lavatory.

The conductor knocks on the door of the lavatory and says "Ticket, please." At which point the engineers slide the one ticket through a ventilation slot and the conductor punches it. The mathematicians think this looks like a good trick and decide to try it on the train ride back home.

As the mathematicians board the train they have one ticket between them. The engineers have no ticket!

After a while, one of the engineers says, "Here comes the conductor!" So all three mathematicians jump up and run into the lavatory with their one ticket.

One of the engineers goes to the lavatory door and says "Ticket please."
Vairāk joku šeit.

Tuesday, November 19, 2013

LM1117 sprieguma regulators

Nesen saskāros ar interesantu gadījumu. Bija vajadzība izmantot lētu regulējamo LDO (sprieguma regulators ar zemu sprieguma kritumu). Tā kā nebiju ar šo konkrēto mikroshēmu strādājis un datulapa arī bija ne īpaši paskaidrojoša, kā references rezistorus izvēlējos rezistorus ar kārtu 50K līdz 100K omiem. Visu jauki un skaisti sarēķināju, bet ierīci izgatavojot izrādījās,  ka izejā spriegums ir daudz lielāks nekā aprēķinātais un vajadzīgais. Ar 5V ieejā izejā bija apmēram 4.3V. Nācās mazliet palauzīt galvu un izpētot dažādas citu ražotāju datu lapas, konstatēju, ka atbalsta rezistoriem jābūt daudzkārt mazākiem (atkarīgs no izvēlētā izejas sprieguma), bet ar kārtu 100 reizes mazākiem.
LM1117 LDO ar izejas spriegumu 3.6V
Šī ir laba datu lapa LM1117-ADJ mikroshēmām:
http://www.diodes.com/datasheets/AP1117.pdf

Wednesday, October 16, 2013

Intel Galileo minidators

Intel nesen sadarbībā ar Arduino izlaidis amatieru un studentu mērķauditorijai domātu minidatora plati. Acīmredzot šis amatieru tirgus kļūst arvien lielāks un arī Intel grib tajā iesaistīties. Raspberry Pi vajadzēs nedaudz iespringt, kaut gan viņu pozīcijas joprojām ir ļoti labas un katru dienu tiek saražoti tūkstošiem plašu. Katrā gadījumā arī Intel Galileo būs viena no alternatīvām, ko varēs izmantot dažādos amatieru un prototipu platēs. Par veiktspēju vēl grūti spriest, procesora takts frekvence ir 400MHz, ārējais RAM ir 256 MB, taču jau ir zināmas dažas patīkamas atšķirības no Raspberry Pi. Un tās ir: reālā laika pulkstenis (ar rezerves bateriju), mini-PCIE spraudnis (diemžēl ar USB interfeisu), iespēja lietot micro SD kartes. Tiem, kas ir draugos ar Arduino, būs iespēja lietot Arduino izstrādes rīkus un kodu.
Tagad cītīgi jāgaida, kad šī plate būs pieejama plašākam lokam. Pagaidām cenu man neizdevās uzzināt, bet jācer, ka tā būs saprātīga. Katrā gadījumā plates popularitāti noteiks mārketings, cena un plates Interneta kopienas aktivitāte. Iespējams, ka Intel pieredze procesoru un čipkopu radīšanā izpaudīsies arī šajā platē un tā būs pabeigtāks produkts salīdzinājumā ar Raspberry Pi.
https://www-ssl.intel.com/content/www/us/en/do-it-yourself/galileo-maker-quark-board.html


Intel Galileo. Attēla avots:arduino.cc


Wednesday, October 9, 2013

Eparaksta nedienas

Vai tā nav ironija, ka eparaksta uzturētāja mājas lapā, lai ieinstalētu online režīmā eParakstītājs programmu, Firefox parāda šādu paziņojumu?
Ja es gribu ieinstalēt šo programmu, man būtu jāizvēlas ignorēt brīdinājumu un jāievieto lapa pie akceptētajiem izņēmumiem un attiecīgi jāsamazina savs drošības līmenis. Saprotu, ka SSL sertifikāta reģistrēšana maksā lielāku vai mazāku naudu, bet šādas funkcionalitātes interneta lapai, tas ir obligāti veicams pasākums. Var jau protams izvēlēties offlien instalāciju, bet arī tai vismaz būtu tad faila čeksummu pievienojuši.
Var jau teikt, ka tie ir tikai tādi sīkumi, ka paraksts savu uzdevumu pilda un darbojas un viss ir jauki, bet kādu "mesidžu" tas nodod lietotājiem? Eparaksta uzturētājam būtu jābūt paraugam digitālās drošības jomā. Otra lieta, ka iespējams digitālā paraksta sistēmā ir vēl citi līdzīgi trūkumi un neizdarības, par kuriem mēs no ārpuses pat nenojaušam!?

Friday, September 20, 2013

Policijas vīruss

Nesen palīdzēju paziņam tikt vaļā no "policijas vīrusa". Dzirdējis jau biju par to iepriekš, taču tikai tagad gadījās izdevība to apskatīt sīkāk. Vīrusa pazīmes (nez vai to var īsti nosaukt par vīrusu, jo nav skaidrs, kā tas īsti pārceļo no datora uz datoru. Drīzāk jau ļaunatūra) ir tādas, ka, kad ielādējas Windows, pa visu ekrānu parādās attēls ar paziņojumu it kā no policijas. Paziņojums ir uzrakstīts latviešu valodā, bet ar daudzām rupjām kļūdām. Tiek uzskaitīti visi iespējamie pārkāpumi, ko cilvēks būtu varējis datoru vidē sadarīt un attiecīgie soda mēri ar summām latos. Saraksta pašā apakšā ir piedāvājums, šo sodu samaksāt tūlīt un tad tā apjoms būšot tikai 50 Ls. Tiek pieminētas divas šaubīgas interneta maksājumu sistēmas, caur kurām tad varot šo sodu nomaksāt. Nezinu gan, kas notiek, ja šo summu nomaksā, varbūt tiešām tas dators tiek arī atbloķēts?
Ekrānvirsmā šis paziņojums visu laiku ir redzams, darbojas tikai Start poga, Task manager un Run nevar palaist, ja arī kaut ko izdodas palaist, tad programmas logs atrodas zem šī paziņojuma un neko nevar redzēt un izmainīt.


Galā tikt ar to var diezgan viegli, vismaz manā gadījumā izdevās. Startējot datoru pirms parādās Windows logo vajag turēt nospiestu Shift taustiņu, līdz Windows ir pilnībā ielādējies. Startējot datoru šādā režīmā netiek palaistas programmas, kas atrodas Start izvēlnē mapītē Startup, kurā arī bija ieviesies šis vīruss. Pēc tam jau atliek tikai dzēšanas darbi. Jāizdzēš saīsne no Startup mapes, un attiecīgi trīs aizdomīgi faili no C:\Documents and Settings\All Users\Application Data. Aizdomīgi šie faili ir tādā ziņā, ka to nosaukums ir uzģenerēta burtu un ciparu virkne un uz vienu no tiem veda arī saīsne no Startup mapes.
Interesanti, ka uz datora bija Spybot Search and Destroy un arī kāda ne pārāk populāra antivīrusu programma, bet neviena no tām ar šo vīrusu nespēja identificēt. Acīmredzot šis brīnums ir lokālizēts Latvijas produkts, nav arī pārāk izplatīts un tādēļ nav iekļuvis antivīrusu produktu datubāzēs. Iespējams Kaspersky Antivirus ar to tiktu galā.
Komisks moments, ka mans paziņa iepriekš par šādu "policijas vīrusu" neko nebija dzirdējis un, ieraugot šo uzrakstu, patiešām piezvanījis uz valsts policiju. Tā varētu būt bijusi patiešām smieklīga saruna. Tur viņam devuši vienu numuru un pēc tam otru, un beigās trešais sazvanītais cilvēks ieteicis uzinstalēt normālu antivīrusa programmu.

Friday, August 23, 2013

ODBC MySQL konfigurēšana uz Ubuntu server 12 LTS

Iedomāsimies, ka mums kaut kādu iemeslu dēļ ir nepieciešams izveidot MySQL DB pieejas abstrakciju uz 32bit mašīnas. To varam izdarīt sekojoši.
Uzinstalējam ODBC MySQL konektoru:
sudo apt get install libmyodbc

Rediģējam failu /etc/odbcinst.ini
 [MySQL]
Description     = MySQL driver
Driver          = /usr/lib/i386-linux-gnu/odbc/libmyodbc.so
Setup           = /usr/lib/i386-linux-gnu/odbc/libodbcmyS.so
FileUsage       = 1
Rediģējam failu /etc/odbc.ini

[MyCustomDSN]
Driver       = MySQL
Description  = MySQL database
Server       = localhost
Port         = 3306
User         = dbuser
Password     = somepassword
Database     = dbname
 
Ja viss ir izdevies pareizi, tad komanda odbcinst -q -d atgriež komandrindā draivera nosaukumu. Mūsu gadījumā: [MySQL]
Komanda  odbcinst -q -s atgriež ODBC datu avota nosaukumu. Mūsu gadījumā: [MyCustomDSN]
Pašās beigās varam mēģināt pieslēgties pie mūsu jaunizveidotā DSN ar komandu: isql -v MyCustomDSN.
Rezultātam jābūt šādam:
+---------------------------------------+
| Connected!                                   |
|                                                      |
| sql-statement                               |
| help [tablename]                         |
| quit                                              |
|                                                     |
+---------------------------------------+
SQL>


Wednesday, August 21, 2013

D-Link DIR-615 kā piekļuves punkts.

Lai šo maršrutētāju nokonfigurētu kā piekļuves punktu (access point), jāizdara trīs lietas:
  • Jāatslēdz UPNP atbalsts,
  • Jāatslēdz DHCP serveris,
  • LAN pusei jāuzstāda statiskā IP adrese no izmantotā subneta.
Tas viss izdarāms caur konfigurācijas web lapu. Noklusētā IP adrese: 192.168.0.1. Noklusētais lietotāja vārds: admin un parole: tukša.

Tuesday, August 6, 2013

SMD rezistoru marķēšanas tendences



Elektronikas komponenšu ražotājs Yageo, kas plašāk pazīstams ar SMD rezistoru un kondensatoru produktu klāstu, paziņojis, ka ar šī gada 1.jūliju pārtrauc marķēt 0603, 0805, 1206 izmēra rezistorus.
Mazākiem korpusiem jau līdz šim nominālu kodi netika attēloti, bet pie tā jau bija pierasts. Tagad ķeras klāt lielākiem izmēriem tai skaitā 0603, kas hobijistiem ir "paceļams" izmērs.
Tas nozīmē, ka nomināla vērtība joprojām būs uz ruļļiem un iepakojumiem, tos nopērkot, bet uz plates būs skaisti, melni taisnstūrīši, par kura nominālu varēs tikai zīlēt. Protams, var jau tos nomērīt ar testeri, bet tas nav diez ko ērti, un ne vienmēr ielodētu platē to var korekti nomērīt. Var jau arī meklēt servisa manuāļus, bet ne vienmēr tas ir viegli vai lēti izdarāma. Dzīvē remontētājiem un hobija cilvēkiem kļūs grūtāka. 
Yageo to pamato ar krāsu kaitīgo ietekmi uz vidi, bet nevaram jau aizmirst, ka ražošanā izmetot vienu procesu laukā arī izmaksas sanāk mazākas. Ja šīs izmaiņas tiks akceptētas no klientu puses, tad domāju, ka šim solim drīz sekos arī citi ražotāji. Jāatzīst, ka neesmu sajūsmā par šādu Yageo iniciatīvu.

Thursday, June 20, 2013

Windows 7 kalkulators: šodien septītnieku nelietot

Šodien jocīgā veidā izdevās palaist kalkulatora aplikāciju. Lai dabūtu atkal normālu izskatu un funkcionalitāti, palīdzēja tikai kalkulatora tipa pārslēgšana. Interesanti gan tie programmētāji pastrādājuši.


Tuesday, June 4, 2013

Mikrotik RB751G-2HND antenas

Nesen sanāca  atvērt korpusu Mikrotik rūterim ar modeļa numuru RB751G-2HND. Varēju izdarīt interesantus secinājumus par iebūvēto antenu novietojumu. Tā kā man patika rūteri uz plaukta novietot uz garākā sāna, jau agrāk biju domājis, kuram sānam dot priekšroku, lai signāla līmenis būtu lielāks.

Rūtera plate - antenas ir tie 3 izliektie c-veida metāla gabali


Tā kā zem antenām ir elektronikas ekrāns un pretējā plates pusē ir metāla plāksne dzesēšanai, signāls virzienā uz plates pusi tiek vājināts. No tā var izdarīt secinājumu, ka ja rūteris atrodas kaut kur pie grīdas telpas vidū, tad izdevīgāk to ir turēt ar "seju" uz augšu, bet ja tas, piemēram, atrodas kādā plauktā pie ārējās sienas, tad prātīgāk to ir nostutēt uz sānu malas, vēršot korpusa pusi ar uzrakstiem virzienā, kur visbiežāk tiek lietotas jūsu Wi-Fi ierīces.
Protams, augstāk minēto lietu ievērošana nedod vērā ņemamu signāla stipruma pieaugumu, jo Wi-Fi tehnoloģija ir radīta, lai labi darbotos arī ar atstarotajiem signāliem, taču "sporta pēc" pāris dBm papildus visdrīzāk jau var iegūt.

Wednesday, May 29, 2013

Elektroniskais velosipēda ātrumu pārslēdzējs

Interesanta ideja kā padarīt velosipēdu ērtāku braukšanai. Arduino plate, uz stūres divas spiedpogas un servo ar dzelzs zobratiem, mazliet modificējot oriģinālo pārslēdzēju dabū šādu uzparikti.



Interesanti arī kā viņš uztaisījis elektrisko piedziņu pieliekot papildus zobratu aizmugures ratam. Nav pats skaistākais risinājums, taču nav jāpērk no ķīniešiem salīdzinoši dārgs un smags motors pakaļējā ratā.

Sunday, May 26, 2013

10000 gadu projekts

Senie ēģiptieši pirms 5000 gadiem uzbūvēja piramīdas. Mūsdienās mēs pavasaros dodamies uz Ēģipti, nirstam ar akvalangu, baudām all-inclusive un brīnāmies par tām.
Bagāti cilvēki Teksasā klints alā būvē milzīgu mehānisko pulksteni, kuram būtu jādarbojas 10000 gadu. Tas nozīmē, ka visiem materiāliem ir jābūt īpaši izturīgiem, mehānismam jābūt  nodilumizturīgam u.t.t. Plānots, ka mehānismu katru dienu uzvilks milzīgs vārsts, kas izmantos saules sasildītā siltā gaisa kustību alas šahtā. Papildus enerģija tiks saņemta, kad apmeklētājs uzgriezīs speciālu mehānismu, lai redzētu rādījumus. Bez tā pulkstenis tikai iekšēji veiks laika skaitīšanu.
Projekta saite:http://longnow.org/clock/prototype1/

Un tad, piemēram, 11236. gadā atlidos šie:
Image courtesy of Victor Habbick / FreeDigitalPhotos.net

uzvilks atsperi, paskatīsies aktuālo Zemes laiku un brīnīsies, kā gan cilvēki ko tādu varējuši uzbūvēt.

Tuesday, May 21, 2013

Riteņbraukšanas barometrs

Man kā mērenam riteņbraucējam likās interesanta šī ideja. Ierīce ar analogo bultiņa rādītāju, kā mehāniskajā barometrā, taču aiz tā stāv skaitļošana un datu izgūšana no interneta. Man arī tāds noderētu. No rīta piecelies un vannasistabā  paskaties vai paspēsi pirms lietus uz darbu aizbraukt, vai varbūt trolejbusam vadi pārtrūkuši un jāminas tāpat, bet jāmeklē pēc lietusmētelīša.
Saite:Riteņbraucēja barometrs

Monday, May 20, 2013

LED draiveris no diskrētiem elementiem


LED draiveris ir aktuāla tēma, jo LED apgaismojums kļūst arvien populārāks un nekas neliecina, ka šī tendence drīzumā mainīsies. Internetā klejojot atradu dokumentu NXP application note AN10739 "Discrete LED driver" un nolēmu salodēt un apskatīties vai šī lieta darbojas. Uz ātro uz maketplates salodēju izmantojot „lielos” komponentus ar izvadiem. Un izrādās, ka darbojas gan. Elementus ņēmu, tādus kādi krājumos bija pieejami, tādēļ kādam var likties šī detaļu izvēlē neatbilstoša. Nesanāca dabūt tranzistoru ar tik zemu bāzes-emitera spriegumu kā pieminēts dokumentā, diode arīdzan nav Šotki. Ja paši taisīsiet, šādu dariveri, elementus ieteicams sagādāt tādus kā pieminēti NXP dokumentā, vai arī nopērciet ar atbilstošiem parametriem. Precīzi runājot C1 var būt ar mazāku nominālo spriegumu, Q1 ar mazāku strāvu un mazākā korpusā, D1 Šotki diode ar mazāku spriegumu. 
Izmantojot to, kas pa rokai attiecīgi shēmas energoefektivitāte nav tik augsta kā maksimāli tā varētu būt. Taču testa versijā ar ieregulētu diodes strāvu 20mA efektivitāte rēķinot sanāk aptuveni 90%. Kad dabūšu kādu jaudīgāku LED, varēšu pārbaudīt shēmas darbību pie lielākām strāvām. 
Draivera shēma (uzspiediet, lai palielinātu)

Izskatās, ka shēma nav kritiska attiecībā pret elementu izvēli un darbojas ar dažādiem tranzistoriem. Otra lieta, ka būtu labi izveidot arī aizsardzību pret barošanas avota pievienošanu ar nepareizu polaritāti. Pats vienkāršākais variants būtu pieslēgt taisnvirzienā plus vadā Šotki diodi. Bez šādas aizsardzības pirmais, kas cietīs nepareizi pievienojot, būs kondensators ieejā. Kā augstāk minētajā dokumentā ir teikts, izdevīgi šo shēmu darbināt ar vairākām mirdzdiodēm ķēdē. Buck pārveidotājam šādā režīmā ir augstāka efektivitāte, jo izejas spriegums tuvinās ieejas spriegumam un pārveidotājs darbojas ar zemāku frekvenci. Jāņem vērā, ka LED taisnvirziena spriegumu summa  nedrīkst pārsniegt barošanas sprieguma vērtību. Pie LED spriegumu summas vēl jāpierēķina kritums uz tranzistora un diodes. Saslēdzot virknē pārāk daudz LED, tie nedegs pilnā spožumā.
Ar parastu standarta sarkano mirdzdiodi, šī shēma darbojas ar barošanas spriegumu no 2.1V līdz 15V. Pie lielāka sprieguma netiku testējis, bet domāju, ka nomainot kondensatorus pret tādiem ar lielāku darba spriegumu šī shēma darbotos līdz pat 25-30V
Pie pārrautas izejas ķēdes izejas spriegums būs tuvs barošanas spriegumam, bet pie īsslēgtas izejas ķēdes strāva nepārsniegs to, kas ieregulēta ar rezistoru R1. Tādējādi izejas ķēdei ir realizēta zināma aizsardzība. Izejas strāvu uz LED regulē izvēloties R1 nominālu. Jo mazāks R1, jo lielāka izejas strāva. Pie 10 omiem tā ir aptuveni 20mA.
Specializētas LED draiveru mikroshēmas kļūst arvien lētākas, taču arī šāds risinājums no diskrētiem elementiem var būt cenu ziņā vēl izdevīgāks (atsakoties gan no papildus funkcijām, ko dod specializētie draiveri, bet kuras varbūt arī ne vienmēr ir vajadzīgas). Izmantojot SMD elementus, šādu draiveri var izveidot salīdzinoši mazos izmēros.

 

Detaļu saraksts

C1 - 2.2uF 200V (elektrolītiskais)
C2 - 470uF 10V (elektrolītiskais)
R1 - 10 1W
R2 - 10K 1/8W
R3,R4 - 330 1/8W
L1 - 47uH drosele
Q1 - 2SA1359
Q2 - BC558B
Q3 - BC548B